Warning: Declaration of PLL_Walker_List::walk($elements, $args = Array) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /home/silentpro/ftp/wordpress/wpn_pierwszainstalacja/wp-content/plugins/polylang/include/walker-list.php on line 0
    • English
Gramy dla przyjemności, ale w słusznym celu
– Orkiestra Społeczna
A gdyby tak wziąć instrument i pograć dla przyjemności? Sięgnąć do swoich muzycznych doświadczeń, trochę odkurzyć umiejętności, jeśli tego wymagają i wykorzystać swój talent w słusznej sprawie? W Warszawie powstała Orkiestra Społeczna, która w swoich założeniach ma być nastawiona na dostarczanie przyjemności z muzykowania, koncertując w takich miejscach jak szpitale, domy pomocy społecznej czy świetlice środowiskowe.
Orkiestra Społeczna powstała w Warszawie we wrześniu 2018 roku z inicjatywy Katarzyny Konciak i Wojciecha Hazanowicza przy wsparciu dwóch znanych organizacji zajmujących się nieformalną edukacją muzyczną – Fundacji Muzyka jest dla wszystkich oraz JM Poland. Jest to zespół, w którym osoby grające w przeszłości na instrumentach mogą w czasie wolnym dalej rozwijać swoją pasję grania orkiestrowego. Jak pokazały badania Polskiej Rady Muzycznej, jedynie 10% osób uczących się w szkołach muzycznych II stopnia trafia na profesjonalny rynek muzyczny. Przytłaczająca większość młodych muzyków, często nawet po 12 latach edukacji zawodowej, zmienia profesję i kształtuje swoją przyszłość w innych środowiskach. „Oszacowaliśmy tę liczbę w samej Warszawie na przynajmniej 10 tysięcy osób!” – mówi Wojciech Walczak, dyrygent Orkiestry Społecznej – „to ogromny zasób niewykorzystanych muzycznych umiejętności”. 
“Do Orkiestry Społecznej dołączyli naukowcy, dziennikarze, inżynierowie, nauczyciele, księgowi – ponad 50 osób reprezentujących różne zawody. Wrócili do gry na instrumencie, ponieważ orkiestra dała im kontekst społeczny do wykorzystania ich muzycznych umiejętności, możliwość użycia swoich talentów w szczytnym celu. Poza tym na próbach spotkają się w gronie osób o podobnej wrażliwości” – dodaje Katarzyna Konciak, managerka Orkiestry Społecznej. W Warszawie funkcjonują w tej chwili już dwie grupy, zlokalizowane w różnych częściach miasta oraz działające niezależnie. 
Działalność Orkiestry Społecznej to nie tylko miłe spędzanie razem wolnego czasu. To także adresowanie działań do osób, które z różnych powodów nie są odbiorcami koncertów orkiestr profesjonalnych i mają ograniczony dostęp do kultury. Orkiestra Społeczna wypełnia niszę organizując własne wydarzenia oraz wspierając społeczne akcje innych podmiotów. Koncertuje bezpłatnie w miejscach nietypowych, dla ludzi do tej pory pozbawionych szans na usłyszenie muzyki symfonicznej na żywo.